Kapalı (Endoskopik) Bel Fıtığı ve Dar Kanal Ameliyatı

   Endoskopik omurga cerrahisi ilk olarak 1970’li yıllarda tanısal amaçlı kullanıma girmiş olup, 1990 sonrası dönemde ise artık tedavi amacıyla da kullanılır hale gelmiştir. Bu yöntem genel ya da spinal anestezi (belden yapılan iğne ile) kullanılarak uygulanabilir. Omurgadaki hastalıklı bölgenin yeri skopi cihazı (özel röntgen makinası) kullanılarak belirlendikten sonra; uygun noktadan 5 mm uzunluğunda oluşturulan küçük bir delikten, kamera aracılığıyla girilir. Takiben oluşturulan ikinci 5 mm’ lik delikten de cerrahi aletler ilerletilerek hastalıklı bölgedeki sinire bası yapan fıtık çıkarılır. Benzer şekilde omurilik kanalı daralmış hastaların problemli olan omurga bölümleri endoskop(kamera) yardımıyla genişletilerek omurilik ve sinir kökleri rahatlatılır. 


   Endoskopi işlemi esnasında kas dokuda bir kesi oluşturulmaz. Bu sebeple ameliyat sonrası çok daha az ağrı olduğundan ağrı kesici gereksinimi azalmaktadır. Kanama miktarı oldukça azdır. Kan transfüzyonu gerektirmez. Hastanın kemik ve kas dokusu işlem esnasında çok hasarlanmadığı için, vida ve platin koyma gereksinimi duyulmaz. Yumuşak dokuya saygılı bir işlem olduğu için ameliyat sonrası aynı gün hasta yürüyebilir. Bel fıtığı hastaları ertesi gün dar kanal hastaları ise 2 gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Cerrahi kesiler küçük olduğu için sürekli bir yara yeri bakımı gerektirmez. Endoskopik bel ameliyatları, tıpkı diz veya omuz artroskopisi’nde olduğu gibi, net bir kamera görüntüsü sağlamak amacıyla sulu ortamda yapılır. Su ile çalışma nedeniyle, operasyon bölgesi ameliyat esnasında sürekli yıkandığından yara yeri iltihap oranları açık cerrahiye göre daha düşüktür.

Kapalı Bel Ameliyatı Nedir?
Yaklaşık 2 cmlik kesiden yapılan, video kameranın kullanıldığı, oldukça minimal invazif yani yumuşak dokulara oldukça saygılı bir cerrhi işlem türüdür. Genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılabilir.

Ameliyat Süresi Ne Kadar?
Kapalı bel ameliyatının süresi ortalama bir, bir buçuk saattir.
Ancak birden fazla seviyede bel fıtığı yada dar kanal problemi varsa bu süre uzamaktadır.

Kapalı Bel Ameliyatından Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkarım?
Bel Ameliyatı sonrası antestezinin etkisi geçtiktek sonra, refakatçi eşliğinde ayağa kalkabilir, yürüyebilir ve tuvalete gidebilirsiniz

Ameliyat Günü Çok Ağrım Olur mu?
Sadece yarım santimetrelik iki küçük kesi olduğu için, ameliyattan sonra çok ağrı olmuyor
Yumuşak doku kas kesileri olmadığı için diğer klasik yöntemlere göre bu yöntemde ağrı olduça az olmaktadır.

Bel Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Taburcu Olabilirim?
Ameliyat günü veya ertesi gün hastaneden taburcu olabilirsiniz

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Duş Alabilirim?
Taburcu olduktan sonra özellikle su geçirmeyen yara kapamalar kullanılırsa, eve çıktıktan sonra derhal duş alabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Bel fıtığında tekrar bir nüks oluşmaması açısından ilk 1 hafta 10 günlük dönemde, uzun süre oturma, otururken öne doğru eğilme gibi sakıncalı pozisyonlardan kaçınılması gerekmektedir.
Yine ilk 1 hafta 10 gün içerinden çok uzun yürüyüşler tavsiye etmiyoruz,
Yemek, masada aile fertleriyle beraber yenilebilir,
yatak içerisinde sırtüstü, yan, hatta yüzüstü pozisyonda yatılabilir, ancak pozisyon değiştirirken burkulma tarzında değil, bir kitabın sayfası gibi bir bütün halinde pozisyon değiştirmekte fayda olacaktır,

Yara Bakımı Nasıl Olmalı?
Çok büyük bir yaramız olmadığı için, taburcu olurken pansuman yapıp eve çıkardıktan sonra, 3 ve 5. günlerde pansuman yapılmalıdır.
Yara estetik dikişle kapatıldığı için, ameliyat sonrası dikiş alma problemi olmamaktadır.

Bel Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?
Ofiste çalışanlar için bu süre 5 ile 7. gün arası mümkün olabilir, Ağır işlerde çalışanlar, ağır kaldıranlar yani bedenle çalışanlarda ise bu süre 4 haftaya kadar sürebilmektedir.


Kapalı (Endoskopik) Bel Fıtığı ve Dar Kanal Ameliyatı
Hakkında Bilgi Alın

Aşağıdaki form aracılığıyla iletişim bilgilerinizi bize iletin, ek kısa sürede size dönüş yaparak sağlık durumunuzuz ile ilgili değerlendirmeyi birlikte yapalım.

TÜM YORUMLAR