ONLINE RANDEVU FORMU

Karpal Tünel Sendromu

Median sinir adı verilen ve elin duyu hissi ve bazı hareketlerini sağlayan sinirin el bileği seviyesinde geçtiği tünel içinde sıkışmasıdır. Özellikle 40 yaş civarı bayanlarda sık rastlanır. Genellikle el bileğini fazla zorlayan aktivitelere bağlı ortaya çıkar (daktilo, klavye, titreşimli aletler kullanımı). Nadiren sinirin içinden geçtiği tünelde oluşan yağ bezesi veya bir kist de sıkışmaya neden olabilir. Diabetliler, tiroid bezinin az çalıştığı kişilerde, romatizma, aşırı kilo ve gut hastalarında daha sık görülür. Gebelikte vücutta su toplanmasına bağlı geçici bir sıkışma durumu ortaya çıkabilir.

İlk başlarda elde karıncalanma hissi, çabuk yorulma ve güçsüzlük ortaya çıkar. İlerleyen dönemde ağrı ve uyuşukluk, gece uykudan uyandırıp eli sallama ihtiyacı duyduracak kadar şiddetli hale gelebilir. Daha da ilerleyen hastalarda el kaslarında küçülme ve hissizlik ortaya çıkar.

Doktorun yaptığı muayene ve iğne testi (EMNG) ile tanı konur. Başlangıç döneminde el bileğinin istirahati ve ilaçlarla tedavisi mümkün olabilir. Bu tedaviden fayda görmeyenlere tünel içine kortizon tedavisi uygulanabilir. Ancak özellikle şeker ve romatizma hastaları bu tip tedavilerden çok fayda görmezler. Bu sebeplerle şikayetleri gerilemeyen hastalarda, el kaslarında küçülme veya hissizlik oluşmadan, sıkışmış olan sinir cerrahi olarak rahatlatılmalıdır. Bu amaçla lokal anestezi altında, el bileği seviyesinde yapılacak 3 cm. lik küçük bir kesiden sinirin geçtiği tünel gevşetilerek tünel içi basınç düşürülür. Hastaya erken dönemde el egzersizleri başlanır. Yaklaşık 15 gün içinde hasta işine veya günlük yaşamına rahatlıkla dönebilir.


Karpal Tünel Sendromu
Hakkında Bilgi Alın

Aşağıdaki form aracılığıyla iletişim bilgilerinizi bize iletin, ek kısa sürede size dönüş yaparak sağlık durumunuzuz ile ilgili değerlendirmeyi birlikte yapalım.

TÜM YORUMLAR