ONLINE RANDEVU FORMU

Tetik Parmak (Trigger Finger)

Bu hastalık; parmak kökünde parmağımızı hareket ettiren kirişlerin, içinden geçtiği tüneller içerisinde oluşan sıvı ve kalınlaşma nedeniyle rahat hareket edemeyip takılması ile karakterize bir durumdur. Oldukça selim bir hastalık olan bu durum romatizma, gut ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir.  Bununla birlikte aşırı el kullanımı ve travma sonrası toplumda herkesde ortaya çıakbilir.

Tetik parmak hastalığında önce parmağın çıktığı yere yakın bölgede ağrı hissi başlar. Aynı bölgeye bastırmakla hassasiyet olduğu gözlenir. Zaman içinde olay ilerledikçe özellikle sabah uyanıldığında parmak hareket ettirilmek istendiğinde takılma durumu ortaya çıkar ve biraz zorlayınca tıpkı bir tabancanın tetik düşürmesi gibi parmak atlama hissi yaparak düz hale gelir.

Erken dönemde parmak istirahata alınıp antiinflamatuar ilaçlar ile rahatlatılmaya çalışılır. Fayda görmeyen hastalarda bu bölgeye steroid (kortizon ) enjeksiyonu yapılarak fayda sağlanabilir. Ancak parmak günlük kullanımı bozacak kadar sık takılıyor, tam açılmıyor ve ağrılı ise bu durumda lokal anestezi ile 1 cm'lik bir insizyondan kısa ve küçük bir cerrahi işlem ile hastalık tedavi edilir. Kalınlaşmış ve içi sıvı dolu olan tünelin üstü açılarak kirişin yani tendonun rahatça kayması sağlanır

Tetik Parmak (Trigger Finger)
Hakkında Bilgi Alın

Aşağıdaki form aracılığıyla iletişim bilgilerinizi bize iletin, ek kısa sürede size dönüş yaparak sağlık durumunuzuz ile ilgili değerlendirmeyi birlikte yapalım.

TÜM YORUMLAR